Uporabnikom storitev čiščenja je večinoma pomembno da je to delo opravljeno dobro, po sprejemljivi ceni in da ne moti njihovega delovnega procesa. A v praksi se pogosto dogaja, da uporabniki niso povsem zadovoljni s končnim rezultatom storitev čiščenja, do česar pa ne bi smelo prihajati ali pa le v redkih primerih.
Naročnik in izvajalec morata že pri načrtovanju procesov čiščenja opredeliti, kje, kdaj in kaj se bo čistilo, kateri postopki se bodo izvajali kakšen mora biti končen rezultat in nenazadnje po kakšni ceni bo storitev opravljena. Pri sami izvedbi se od čistilcev pričakuje, da opravijo dela kvalitetno in po pravilih stroke, kar pa se pogosto zaradi pritiskov po doseganju čim nižjih cen v praksi ne dogaja vedno (čiščenja se izvajajo v manjših frekvencah kot je priporočljivo, prihaja do opuščanja nekaterih opravil in postopkov čiščenja in podobno).
Kdaj, kolikokrat, kako in s čim se čistijo posamezne površine je odvisno od njihove namembnosti, vrste materialov in še mnogih drugih dejavnikov. Odgovori na ta vprašanja so se izoblikovali sproti, na podlagi praktičnih izkušenj in tudi na podlagi priporočil, ki jih objavljajo proizvajalci čistil ter strojev in pripomočkov za čiščenje. To področje imajo posamezni čistilni servisi urejeno z internimi pravili (normativi in tehnologijo), ki pa se med posameznimi servisi tudi precej razlikujejo.
Splošna pravila, ki bi napotila na izvedbo vsem ustreznega standarda čiščenja do sedaj pri nas ni izdelal in objavil nihče, tako da v praksi tudi ni mogoče primerjati, zakaj se neka storitev čiščenja tako razlikuje od "storitve čiščenja", pa naj gre tu za dober ali slab pomen. Od tod tudi odločitev, da za posamezne vrste čiščenj na sekciji čistilcev objektov pripravimo in tudi objavimo normative in tehnologijo čiščenja, ki naj bodo v pomoč uporabnikom in izvajalcem storitev za določitev ustreznega standarda dnevnega čiščenja in tehnologijo posameznih vrst generalnih čiščenj.
Objava teh dokumentov bo potekala postopno dalj časa, tako da bo na tem mestu v dveh sklopih (dnevno čiščenje in generalna čiščenja) zbrano za večino najbolj pogostih vrst čiščenj kdaj, kolikokrat, kako in s čim se čistijo posamezne površine.
Objavljeni normativi in tehnologija so kot pomembno orodje čistilcev namenjeni poenotenim postopkom in pristopu k čiščenju objektov. So strokovni in praktični temelj čistilne stroke in naj bodo orodje in vodilo k višji zavesti uporabnikov ter posledično k boljšem bivanju in zdravstvenem standardu zaposlenih, niso pa regulator, saj je trg dejanski pokazatelj popularizacije dejavnosti.
Na tem mestu se bo postopoma objavljalo metode generalnih čiščenj posameznih površin, kjer bodo podrobno opisane posamezne vrste materialov, ki se čistijo, kako jih prepoznamo, kakšni so postopki čiščenja in splošen opis sredstev, ki se uporabljajo pri posameznem čiščenju.
Sekcija čistilcev objektov pri OZS
je bila članica evropske federacije čistilne
industrije EFCI od 1.1.2006 do 31.12.2022
Dejavnost
RazvojPomen Razvoj tehnologije Obseg |
Storitve/cene
Informativni cenikDnevno čiščenje pisarn Generalna čiščenja |
Strokovno
Normativi in tehnologijeČiščenje na višini Priporočila sekcije Terminologija |
Povezave
EFCI |
Razno
Piškotki |
© 2014-2024 Sekcija čistilcev objektov pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije. Vse pravice pridržane. |
TheR 2014+ |